Урок з літературного читання "Чарівні казки.Чия відвага, того й перемога. Народний герой" Кирило Кожум'яка""

Про матеріал

Ознайомити учнів із поняттям «чарівна казка»; розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок; удосконалювати навички поділу тексту на частини, вміння будувати «асоціативний кущ»; виховувати любов і повагу до усної народної творчості.

Перегляд файлу

Тема. Вступ до розділу «З чистого джерела народної

творчості». Чарівні казки. Чия відвага, того й перемога. Народний герой.

«Кирило Кожум’яка» (українська народна казка)

Мета: ознайомити учнів із поняттям «чарівна казка»; розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок; удосконалювати навички поділу тексту на частини, вміння будувати «асоціативний кущ»; виховувати любов і повагу до усної народної творчості.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мовленнєва розминка.

1. Вправа на розвиток мовленнєвого апарата.

 Читання скоромовки

Стриб-стриб-стриб —

Підстрибує по стерні рідня:

перепілка, перепел, перепеленя.

  • Читання скоромовки мовчки.
  • Читання скоромовки хором «дощиком».

2.Розгадування кросворда.

1)Згадайте кінцівку прислів’я «Праця чоловіка годує, а лінь …(марнує)

2)Відгадайте про яку казку йдеться.

   «Що за хатка на узліссі?

    Все ворушиться, дрижить.

    Де не взявсь – кабан біжить,

    Тут і вовк іде, й ведмідь,

    Й кожен в хатці хоче жить.

    Так вже тісно їм усім –

    Ось-ось-ось порветься дім.

    Що за дім такий лежить,

    І ворушиться, й дрижить? («Рукавичка»)

3)Як називається жанр, який ми розучували на початку уроку? (Скоромовка)

4)З якими піснями вперше в житті зустрічаються діти? Як вони називаються?

(колискові)

5)Відгадайте загадку:

 Мене просять і чекають,

А  як дочекаються – тікають.(дощ)

  • А хто автор усіх цих творів?
  • А як можна назви їхню творчість?(Усна народна творчість)

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Робота в групі. Гра «Ти — мені, я — тобі»

Учні загадують одне одному слова з прочитаного розділу, пояснюють їх

значення.

2. Конкурс «Хто краще»

Конкурс на кращу розповідь за поданим зачином: «Підручник — найважливіша книга школяра. Його можна читати, розглядати...».

IV. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Робота над вступом до теми «З чистого джерела народної  творчості»

- Прочитайте заголовок до теми. Як ви думаєте про ,що будемо читати в цій темі?

- Чому називають народна творчість?

- Які види народної творчості ви знаєте?

2. Повідомлення теми і мети уроку

— Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Та, напевне, крім дітей казки люблять ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та

розповідають найрізноманітніші оповіді і про тварин, і про чарівників та фей,

і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі.

Вони — це справжня скарбниця! І ви, звісно, пам’ятаєте їх. (Діти називають

казки «Колосок», «Лисичка-кума», «Рукавичка»...)

— Що об’єднує всі ці казки? (Усі вони — про тварин.)

  • Хто може бути головним героєм у казці?

— Але є інша група казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які

гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій

зі злом та брехнею.

Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями.

Це — чарівні казки.

Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом .

- Розгадайте назву казки.

 «К.р.л.   К.ж.м.к.»

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Опрацювання української народної казки «Кирило Кожум’яка»

(с. 47–49)

1. Виразне читання казки вчителем

— Коли відбулися події?

— Хто головний герой казки?

- Чому він має таке прізвище?

2. Словникова робота

1)Читання слів перед казкою «ланцюжком»

2)Гра «Доберіть пару»

До поданих слів у лівому стовпчику треба добрати відповідні тлумачення

з правого.

Урочище — ділянка землі, яка чимось відрізняється від навколишньої місцевості.

Городяни — люди, які жили у місті.

Старшина — шановані люди похилого віку.

Герой — особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.

Поцупити — вкрасти.

Злинув у небо — полетів, піднявся.

Благати — просити.

Фізкультхвилинка

3.Гра «Назви хто читає»

4.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

- Яку дань збирав змій з людей?

- Прочитайте, як змій розповідав про Кирила Кожумяку. За які риси характеру його боявся змій?

- Як князівна повідомила батькові про те, що змія можна подужати?

- Як описано Кирила у листі князівни? Прочитайте.

- Що подумав князь, коли побачив голуба?

5.Читання діалогу в особах.

Відшукайте діалог. Які особи потрібно, щоб його прочитати?

6.Доберіть синоніми.

Поцупить- вкраде

Благайте –просіть

7. Доповни речення словами з дужок.

Ото прийшла__________(пора,бабуся, черга) вже й до дочки самого______(царя, князя, змія).Нічого________(робити, казати, думати),- коли давали___________(селяни, жителі, городяни),треба і князеві________ (віддавати, посилати, давати).Послав князь свою дочку__________( в дань, на службу, в подарунок) змієві.

 8.Гра «Знайди речення»

Вчитель читає початок речення, а діти його закінчують.

9. Робота в парах.

Постав запитання своєму другові на основі прочитанного.

VІ. Підсумок уроку

  • Яку тему ми почали вивчати?
  • Які це чарівні казки?
  • Хто головний герой казки?

VІ. Домашнє завдання

Стисло переказувати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 червня 2018
Переглядів
1141
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку