Урок розрблено для учнів профільних класів. На уроці використовується метод доктора філософії та економіки Едварда де Боно «Шість капелюхів мислення» (групові методи активізації мислення).
Тема « Міжнародні економічні відносини»
Мета.
Освітня: cформувати знання про форми міжнародних економічних відносин, сприяти розумінню їх різноманіття у сучасному світі, вплив на економіку та життя людей.
Розвивальна: розвивати інтелектуальні та творчі здібності учнів, вдоскона-
лювати практичні навички користування інформаційними технологіями, вміння самостійно працювати.
Виховна; виховувати комунікативні здібності, відповідальність, толерант-
ність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма уроку: мозковий штурм ( за методом Едварда де Боно « Шість капелюхів» )
Обладнання: кольорові капелюхи, презентації, схемо-конспекти, плакати, фломастери, папір.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент.
Привітання учнів, перевірка готовності до уроку, прохання налаштуватися на цікаву та корисну діяльність.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Ми розпочали вивчати тему « Світове господарство та інтеграційні процеси».
Бесіда.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності.
Світове господарство існує як система взаємопов,язаних національних економік. Між ними сформувалися міцні економічні відносини. Вони існують
в різних формах. Сьогодні ми розглянемо такі з них:
Для роботи ми застосуємо метод доктора філософії та економіки Едварда де Боно « Шість капелюхів мислення». Це метод існування різних думок на одну проблему. Ви об,єдналися в групи і кожна група ніби приміряє на себе капелюх певного кольору.
Ось білий капелюх – раціональний і простий,
Червоний – вибуховий, емоційний та живий,
А капелюх зелений творчий має хист
Це – жовтий – він безпечний оптиміст
От чорний капелюх – він критик, песиміст,
А синій філософський має зміст.
IV Засвоєння нового матеріалу
Вчитель ( одягає синій капелюх, бо це капелюх керівника, організатора роботи)
Мій капелюх – мій захист і броня,
Мій капелюх – це філософія моя.
Коли цей синій капелюх я одягаю
То в світ фантазій ніби поринаю.
Починаємо знайомство з формами міжнародних економічних відносин. Першою розглянемо міжнародну торгівлю. До слова запрошуються представ-
ники групи « Білий капелюх».
Учні цієї групи – раціоналісти, вони повідомляють основні факти про міжна-
родну торгівлю, пояснюють причини її існування,вказують основні напрямки руху товарів та послуг, країни, що лідирують в експорті тощо.
Далі в діалог вступають представники жовтого та чорного капелюхів. Жовті – це оптимісти, бо жовтий – колір сонця. Вони називають позитивні сторони міжнародної торгівлі, відповідаючи на питання для чого це потрібно та чому це результативно. В диспут з ними вступають « чорні капелюхи». Вони крити-
ки, песимістично налаштовані до будь-якого явища, вказують недоліки, чого слід боятися.
Обговорення питання продовжують « червоні капелюхи» - це емоції, інтуїції, почуття, які виникають з даного питання. Їх виступ повинен бути достатньо стислий, чіткий, короткий, але емоційний, образний.
Завершує обговорення питання « зелений капелюх» - це креативні, енергійні та творчі думки, пропозиції, пошук нових ідей, альтернатива вирішення явища чи проблеми.
Підсумовує обговорення вчитель ( синій капелюх).
Ми розглянули міжнародну торгівлю як одну з основних форм економічних відносин. Вона існує, вона різноманітна, стосується кожного з нас. Йдемо далі.
В такому ж порядку учні розглядають наступні форми міжнародних відносин:
* Міграція робочої сили
* Науково-технічне співробітництво
* Міжнародний рух капіталів
* Міжнародне підприємництво
Під час роботи можуть бути використані такі форми роботи, як презентація даного питання в електронному вигляді, схемо-конспект, плакат, міні-виступи творчого характеру.
V Закріплення вивченого матеріалу.
Учні отримують листки, на яких схематично дають відповідь на питання:
V Підсумок уроку.
Релаксація. Дати оцінку роботи групи з а таблицею
|
Творчо |
Доступно |
Цікаво |
Корисно |
Дружно |
Білий капелюх |
|
|
|
|
|
Жовтий капелюх |
|
|
|
|
|
Чорний капелюх |
|
|
|
|
|
Червоний капелюх |
|
|
|
|
|
Зелений капелюх |
|
|
|
|
|
Домашнє завдання. С. 200-201, повторити с. 105-106 (ВВП)
Комунальний заклад « Середня загальноосвітня
школа № 30 м. Дніпродзержинська»
Дніпродзержинської міської ради
Відкритий урок з економіки
на тему
«Форми міжнародних економічних відносин»
Підготувала вчитель географії
та економіки сзш № зо
Богуш Валентина Михайлівна
м. Дніпродзержинськ
2015-2016 навч. рік