Тема. Весна іде, весні дорогу.
Мета: розвивати навички правильного, виразного читання; ознайомити дітей з традиціями українського народу; викликати інтерес до всього, що їх оточує; розвивати почуття прекрасного, естетичний смак, інтерес до історії, звичаїв народу; виховувати любов до всього живого, до прекрасного: поезії, музики, природи.
Бондаренко Людмила Володимирівна,
Білоцерківське навчально-виховне об’єднання «Звитяга»
Урок з позакласного читання. 3 клас
Тема. Весна іде, весні дорогу.
Мета: розвивати навички правильного, виразного читання; ознайомити дітей з традиціями українського народу; викликати інтерес до всього, що їх оточує; розвивати почуття прекрасного, естетичний смак, інтерес до історії, звичаїв народу; виховувати любов до всього живого, до прекрасного: поезії, музики, природи.
Тип уроку: формування вмінь, навичок
Форма: урок-інсценізація
Обладнання: костюми Зими, Весни, місяця Лютого, коронки для дівчаток-підсніжників, кілька суконь для дівчат-сніжинок, свічка-громовиця, фонограми.
Хід уроку:
І. Організаційна хвилинка
Зараз урок позакласного читання. Ми закінчили читати розділ «Вірші та загадки». І сьогодні, на трошки незвичному уроці ми підведемо підсумки цього розділу. Зробимо це за допомогою чудового народного свята – Стрітення. За народною традицією – це свято початку весни. Його ще називають Зимобор, Громовиця. За повір’ям саме 15 лютого зима зустрічається з весною. Весна зиму боре – зимобор.
Дзвенять краплі дрібно-дрібно.
Йде зима у сукні срібній.
Кличе лютого:
Зима: А ну ж!
Поспішай сюди чимдуж!
Чом даремно час марнуєш?
Не хурделиш, не лютуєш?
Втупив лютий очі в сніг:
Лютий: Лютував я скільки міг,
Гнав у поле заметілі,
Простеляв запони білі.
Загнуздавши вітрюганів,
Наганяв на луг туманів.
А старавсь таки дарма –
Притомився – сил нема.
Та й в запасі в мене днів
Менше, ніж в моїх братів.
Тож чи хочеш ти, чи ні –
А поступишся весні!
Зима: Знала я, що ти слабкий у мене. Недарма кажуть: лютий збиває ріг зимі. Та моєму царюванню ще не прийшов край. Я ще дужче снігу натрушу і морозу напущу.
(діти розповідають вірші Зимі)
І морозу морозити не вели.
Нахолодилась вже земля
Людям хочеться тепла.
Там, під снігом, у ведмежій хаті
Він штовхає маму волохату:
Поспішає пролісок родиться:
Вже весна, хутчіше проростаймо!
З неї ж нічогісінько не видно!
Він товчеться в бруньці та бурмоче,
Він на волю, непосида хоче.
Зима: Ох, і жалібно ж розповідаєте! Та ще маю я сили не допустити Весни у ваш край. Хіба що… як відгадаєте мої загадки:
Борошенцем землю вкрила.
(учні розказують прикмети))
Ще лютує зима, ще стоять люті морози, лежать сніги, а в повітрі вже пахне весною.
Зима: Ой, ой! Та це ж весна іде, тепло несе! Треба мені всю силоньку зібрати, щоб з весною до бою стати.
Весна: А ось і я – Весна-красна.
Куди ступлю я – сонце сяє,
Усе навколо оживає.
А ще пробуджую від сну
Я нашу землю чарівну.
Зима: Насуплю я брови,
І вітер холодний повіє.
Від мене нікому рятунку нема,
Під снігом земля заніміє.
Весна: А я засміюся –
І сонце ласкаво засяє.
Прокинуться луки, ліси і поля,
Усе розцвіте, заспіває.
Лютий: От і зустрілися Зима з Весною. Це сталося на Стрітення – 15 лютого. І кожна хоче показати свої переваги. Що ж про це кажуть народні прикмети?
Святая водиченько!
Від біди оберігай
Наш майбутній урожай.
Дай здоровя нам усім
Та достатку в кожен дім.
Вчитель:А що розповідають нам біблейські оповідання про Стрітення?
У цей день Іосиф та Марія представили свого синочка Богу Отцю. Це сталося на 40 день життя Іісуса в Ієрусалинському храмі. Звичайно, Бог Отець не з’явився, бо він перед людьми ніколи не з’являвся. І немовля з батьками зустріли праведний Сімеон і Анна-пророчиця.
(діти розповідають вірші)
Завіяла сади, гаї…
Все ж де-не-де, поміж ярами,
Зашепотіли ручаї.
Сніг потемнів і осіда…
І раптом, квітонька чудова
З-під снігу в лісі вигляда.
Весну стрічаючи, розцвів.
Маленький, ніжний, соромливий
Голівку до землі схилив.
(Танець підсніжників з Весною)
Весна: Прокиньтесь, маленькі!
Прокиньтесь, гарненькі!
Квітоньки білі і голубенькі!
Зима кружляє в білій млі.
І знову снігом засипає
Усе, що бачить на землі.
(Вилітають сніжинки, а Весна їх проганяє)
Зима: Що ж, прощайте, милі діти!
За зиму ви поздоровіли!
Пішли на користь і мороз, і сніг.
І щічки ваші як порозовіли,
Неначе маки розцвіли на них!
Прощай і ти, Весно-красна!
Щасливі будьте! Через рік я знову
Свою вам казку принесу зимову!
Весну закликати,
Зиму проводжати.
Зимонька в возочку,
Веснонька в човничку.
(Діти співають «Весняночку»)
Завдання в групах
Весна: А зараз,любі діти, дам я вам завдання: складіть про мене вірші в риму (завдання в групах)
Дивись, струмок з гори (побіг).
Шумить вода, ламає все,
Весна іде, тепло (несе).
І гомонить: «Вставай, вставай!»
Розтане сніг, зима (мине),
Земля кругом цвісти почне.
Помчить із хат на луг (мерщій).
Радіє все, співає все,
Весна іде, тепло (несе).
І цілий день милується, і тішиться собою.
Чому ж вона собою радіти не повинна,
Коли її красою пишається (довкілля).
Відлітать нам рано ще в рідний (край).
Не принесло сонечко ще (тепла).
Розпускатись годі ще – (холоди).
Ні, нам не до спокою, не до сну!
Бо відчули вчора ми (весну)!
(інсценування вірша Л.Коломієць «Перша пташка»)
Йшло дівчатко по льоду
На узгір’я.
Бачить – пташка у саду
Чистить пір’я.
Березнева скрізь імла,
Сніг літає.
Зупинилася мала і питає:
Ти примчала?
Ще ж, пташино, до весни
Днів чимало!
Бачиш, в інеї сади –
Тихі й сині.
Ой, замерзнеш ти, гляди,
На крижині!
За ніч вибілить кущі
Завірюха.
А пташина їй: - Мовчи,
Слабкодуха!
Чи для того ночі й дні
Я летіла.
Чи для того у путі
Збила крила?
Завірюха не страшна –
Вір, дівчисько:
Раз я тут,
Весна-красна
Близько-близько!
Робота із кросвордом
Вчитель: Тепер відгадайте ознаки весни, які заховані в загадках.
Ранньоквітуча вона.
Любить воду й біля озера
Частенько бродить. (верба)
Полем-долом пустує.
Ніхто його не впіймає
І ніхто не загнуздає. (вітер)
До сонечка біжить,
Стрибає по камінчиках,
Хлюпоче і дзвенить. (струмок)
Що за пташка так співає?
Як горобчик цвірінчить,
Мов сорока, скрекотить,
Наче качка, кряче,
Мов дитина плаче?
Вимовляє, як захоче,
Навіть деякі слова.
Хто ж виспівує отак?
Молодці! Вгадали?... (шпак)
Вчитель: Яке слово утворилось по вертикалі? (весна)
1. |
В |
Е |
Р |
Б |
А |
|
||||
2. |
В |
І |
Т |
Е |
Р |
|
||||
3. |
С |
Т |
Р |
У |
М |
О |
К |
|||
4.
5. |
С |
О |
Н |
Я |
Х |
|
||||
Ш |
П |
А |
К |
|
||||||
Вчитель: Що ж, всі з нетерпінням чекають весни, її тепла, її ласки. Зима з Весною уже зустрічались: і хто ж переміг?
Як ви уже чули, на Стрітення освячували у церкві свічки і називали їх стрітенськими. Їх зберігали цілий рік – вони оберігали від біди та вогню. У нас теж є така свічка. Я її зараз запалю, нехай вона захистить нас усіх: і наш край, і нашу домівку, усіх рідних і близьких, усіх діточок від біди та лиха.
(дитина говорить молитву)
Боже, Господи Ісусе,
На колінцях я молюся.
Всі гріхи ти нам прости,
Від лихого захисти.
Просвіти наші серденька,
Щоб ми вчилися гарненько,
Щоб у школі і удома
Не робили зла нікому.
Щоб татусів поважали
І матусям помагали.
Щоб жили ми всі у згоді,
У покорі та любові.
Весна: Ну, а я до вас іду
І тепло я вам несу,
Куди ступлю, там сонце сяє,
Міста та села оживають,
Квіти та дерева величні
Землю-матір прикрашають.
(Діти виконують пісню «Іде до нас весна»)
Підсумок уроку
На підсумок нашого уроку хочу звернути вашу увагу на дитячі книги про весну, які ви можете прочитати. Дякую всім за роботу!