Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦
Дієві поради для розвитку емпатії в дітей-нарцисів

Ще в античних греків і римлян існував міф про героя, який захоплювався власною зовнішністю. Пам'ятаєте? У ньому розповідалося про те, як красень Нарцис блукав по світу в пошуках кохання. Відмовившись від почуттів до німфи Ехо, він побачив у воді власне зображення і… закохався. Юнак не зміг відірвати від себе погляд і потонув. Відтоді самозакоханих людей стали називати «нарцисами». Про них і поговоримо!

Чи є серед ваших учнів нарциси? Якщо так, то ця стаття стане у пригоді! Ви дізнаєтеся про те, як можна ладнати з дітьми, які зверхньо ставляться до своїх однолітків та не бажають слухати вчителя.

Хто такі «учні-нарциси»?

Це діти з демонстративною поведінкою та цілеспрямованим бажанням привернути до себе увагу. Часто вважають, що пріоритетними мають бути виключно їхні бажання. Нарциси впевнені, що вони кращі за інших, а чужі недоліки – це прекрасний привід самоствердитися.

Зверніть увагу! У теорії розвитку людської психіки Жана Піаже, швейцарського психолога та філософа, зазначено, що «нарцисизм» – природна частина становлення особистості, яка часто зустрічається у дітей  молодшого шкільного віку. Учні в цей період егоцентричні та мають нерозвинене причинно-наслідкове мислення. Як правило, у середніх класах ознаки нарцисизму нівелюються або й зникають назовсім. Якщо ж ні, то у вчителів є шанс підкоригувати демонстративну поведінку бешкетників. 

Як педагогам спілкуватися з дітьми-нарцисами?

 • Прийміть факт, що поведінка учнів-нарцисів – частина розвитку особистості. Її неможливо змінити швидко. У шкільному віці діти ще не вміють віртуозно керувати власними емоціями. Якщо демонстративна поведінка учнів заважає вести урок, то професійну допомогу має надавати шкільний психолог або соціальний педагог, а не вчитель. 
 • Ставтеся до учнів-нарцисів суворо, але не агресивно. У жодному разі не конфліктуйте з цими дітьми. Звісно, є школярі, які полюбляють хизуватися перед однокласниками своєю поганою поведінкою. Наприклад, провокують конфліктні ситуації. Утриматися в такі моменти дуже складно. Подбайте про себе! Під час конфлікту спробуйте зосередитися на диханні. Рахуйте подумки до десяти. Часто мовчання дорослого має більший ефект, аніж крики. Пам’ятайте про це!
 • Спробуйте розібратися в причині нарцисизму дитини. Може, вона просто намагалася привернути до себе увагу або ж хотіла уникнути написання контрольної роботи. В останньому випадку можна провести з учнем індивідуальну контрольну, не зводячи з нього очей та не даючи списати. Обов'язково поговоріть про дітей-нарцисів зі шкільним психологом. Причин їхньої демонстративної поведінки може бути дуже багато, починаючи від гіперчутливості самої дитини та закінчуючи насильством у сім'ї. 

 • Поговоріть тет-а-тет із дитиною-нарцисом про розширення кола інтересів. Спілкування з однолітками у межах майстер-класів, курсів абощо переконає учнів у тому, що нас оточують різні люди з власними мріями, переконаннями та життєвими цілями. Школяр на підсвідомому рівні дізнається, що хтось самостверджується, принижуючи інших (і це неправильний підхід!), а хтось прагне пізнати себе і бути собою.
 • Навчіть школярів слідувати формулі спілкування «50/50». Для цього вони мають спостерігати за тим, скільки часу в бесіді говорять, а скільки – слухають. 50/50 – формула оптимального спілкування, коли можна розповісти про себе та обговорити теми, які цікавлять співрозмовника.
 • Використовуйте під час занять прийом «Три позиції». Ця техніка запозичена із психотерапії. Її використовують фахівці для формування під час дискусій менш егоїстичної думки. Для цього потрібно кожне проблемне питання розглядати з трьох боків:

- Як питання виглядає на вашу думку?

- Як його коментує інший учень? Чи погоджуєтеся ви з аргументами співрозмовника? Поясніть ваш вибір. 

- Як проблемне питання може проаналізувати нейтральний спостерігач дискусії? 

 • Запропонуйте своїм учням виконувати вправи для розвитку емпатії та емоційної грамотності. Це потрібно для того, щоби діти вчилися розуміти та контролювати власні емоції. 

Корисні публікації:

 1. 5 вправ, що допоможуть учням заспокоїтись.
 2. 6 вправ, які допоможуть об’єднати дітей у класі.
 3. Скажи булінгу «Ні!»: ігри та вправи для розвитку емоційного інтелекту.
 4. Як запобігти булінгу? Поради та вправи для розвитку емпатії.
 5. Розвиваємо емоційний інтелект: розумові та фізичні вправи.
 6. Успішна комунікація у класі: 5 дієвих вправ.
 7. Формуємо спільні цінності: вправи для молодших школярів.
 8. 6 вправ для тимбілдингу.
 9. Скажи булінгу «Ні!»: поради та вправи для протидії цькуванню.
 10. Вправи-криголами: покращення взаємин у класі.
 11. 19 вправ для самопізнання: розвиваємо соціальну компетентність.
 • Якомога частіше показуйте учням мультфільми, персонажі яких уважно ставляться одне до одного, поважають чужу думку та турбуються про оточення. Діти значно краще засвоюють інформацію на прикладах із книг та фільмів, аніж через докори: справи та вчинки героїв змушують глибше замислитися над власною поведінкою.

Повчальні мультфільми:

 1. 9 мультфільмів для школярів про дітей з особливими освітніми потребами.
 2. 8 мультфільмів для школярів про мотивацію.
 3. 8 мультфільмів, які чудово мотивують.
 4. 9 мультфільмів для школярів про командну роботу.
 5. 5 мультфільмів для школярів про дружбу.
 6. 7 мультфільмів, що надихають, від японського генія анімації
 7. Скажи булінгу «Ні!»: 5 мультфільмів, які навчають цінувати кожного
 8. Повчальні мультфільми для всіх: на урок і додому.
 9. 7 мультфільмів про почуття.

Сподіваємося, ці поради та публікації сприятимуть вашому порозумінню з дітьми-нарцисами!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter