Відповідно до законодавства атестація педагогічних працівників має проводитись не менше одного разу на 5 років, крім випадків, визначених пунктом 7 розділу Положення. Тож цей процес є циклічним. Як педагогам побудувати ефективну стратегію професійного розвитку згідно зі своїми правами та обов'язками? У цьому матеріалі ми підготували огляд освітніх продуктів «На Урок», які допоможуть організувати плідну роботу в міжатестаційний період з урахуванням індивідуальних потреб та якісно підготуватись до комплексного оцінювання професійної діяльності.
Підвищення кваліфікації педагогів
Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації й проводиться в міжатестаційний період відповідно до законодавства. Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників встановлено таку періодичність та мінімальний загальний обсяг підвищення кваліфікації впродовж п'яти років для педагогів:
- закладів загальної середньої та фахової передвищої освіти – щороку. Мінімальний обсяг – 150 годин (5 кредитів ЄКТС);
- закладів дошкільних, позашкільних, професійних (професійно-технічних) закладів освіти – не рідше одного разу на п’ять років. Мінімальний обсяг – 120 годин (4 кредити ЄКТС).
Згідно з нормативними документами педагогам гарантується вільний вибір установ та організацій, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників. Освітній проєкт «На Урок» як суб'єкт підвищення кваліфікації працює відповідно до вимог чинного законодавства, надаючи послуги, спрямовані на професійне зростання педагогів за різномантіними напрямами та всебічний розвиток учасників освітнього процесу.
Наша команда приділяє велику увагу організаційним питанням підвищення кваліфікації педагогів та підходить до цієї роботи комплексно. Ми слідкуємо за новинами у цій сфері, опрацьовуємо нормативно-правову базу та готуємо огляд документів у статтях нашого Журналу. Ми організовуємо проведення заходів за участю досвідчених освітніх експертів, під час яких розглядаємо шляхи та інструменти підвищення кваліфікації та самоосвіти вчителів, зокрема в умовах воєнного часу. Адже кожен педагог має знати не тільки власні обов'язки, а й права. Тож аби вам було зручніше зорієнтуватися у великому масиві інформації, ми виокремили наші освітні продукти за цією темою:
- конференція «Підвищення кваліфікації, сертифікація та атестація педагогічних працівників» (2023 рік);
- конференція «Підвищення кваліфікації та професійне зростання педагогів» (2022 рік);
- конференція «Підвищення кваліфікації та самоосвіта педагога» (2021 рік);
- конференція «Підвищення кваліфікації вчителів: через самоосвіту до професійного зростання» (2020 рік).
А вже зовсім скоро відбудеться масштабний Освітянський форум «Підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників». Цей формат обговорення є унікальним, адже під час ефіру ви матиме змогу поставити запитання експертам та обговорити конкретні проблемні випадки, з якими стикаєтесь.
- вебінар Любові Цукор «Дистанційна форма підвищення кваліфікації педагогів на прикладі можливостей «На Урок»;
- вебінар Любові Цукор «Підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників: про що говорить законодавство».
У цих статтях ми розглянули вимоги та можливості для професійного розвитку педагогів:
- Підвищення кваліфікації педагогів: законодавство, актуальні напрями і програми. Цей матеріал містить стислий огляд чинних нормативних документів (зокрема виданих у 2023 році), які регламентують напрями професійного зростання освітян.
- Підвищення кваліфікації педагогів за різними напрямами: рекомендації відповідно до законодавства. За 6 років діяльності Освітній проєкт «На Урок» організував понад тисячі цікавих і пізнавальних освітніх заходів для педагогічних працівників. Для того, аби педагогам було простіше зорієнтуватися в навчальному матеріалі, у цій статті ми підготували добірку заходів для різних категорій педагогічних працівників, зокрема для:
- керівників закладів освіти;
- вчителів початкової школи;
- вчителів, які викладають у 5-6 класах НУШ;
- вчителів-предметників.
Також у цій статті ви зможете знайти посилання на огляд онлайн-курсів «На Урок» за різною тематикою та окремі переліки заходів за напрямами «Робота з дітьми з особливими освітніми потребами» та «Надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу».
- Секрети успішної атестації: організація роботи в міжатестаційний період. У цьому матеріалі ми систематизували основні вимоги нормативних документів, які допоможуть побудувати чітку та ефективну траєкторію роботи педагога в міжатестаційний період.
- Огляд Типових програм підвищення кваліфікації педагогів. У цих статтях ми підготували огляд деяких Типових програм за різними напрямами:
- розвиток цифрової компетентності педагогічних працівників;
- підвищення кваліфікації для вчителів закладів загальної середньої освіти, які впроваджують Державний стандарт базової середньої освіти;
- набуття (вдосконалення) компетентностей зі здійснення наставницької діяльності.
Крім того, побудувати власну траєкторію професійного зростання з урахуванням сучасних вимог допоможе курс «Підвищення кваліфікації та професійне зростання освітян: шляхи і можливості» від команди Освітнього проєкту «На Урок». Під час навчання ви навчитесь правильно трактувати законодавчу базу, дізнаєтесь про сучасні способи самопрезентації та ознайомитесь з ресурсами, які можна використати для професійного зростання.
Атестація педагогів
Із вересня 2023 року комплексне оцінювання професійної діяльності педагогів здійснюється згідно з новим Положенням про атестацію педагогічних працівників. Аби допомогти освітянам розібратися у всіх тонкощах цього документа, ми вже провели серію заходів, присвячених цій темі, які ви можете переглянути у запису:
- конференція «Підвищення кваліфікації, сертифікація та атестація педагогічних працівників» (2023 рік);
- масштабний Освітянський форум, у якому взяли участь близько тисячі педагогів закладів освіти різних типів;
- вебінар Володимира Мініча «Атестація педагогічних працівників за новим Положенням: перспективи та виклики»;
- вебінар Лілії Талан «Атестація вчителів початкової школи за новим Положенням»;
- вебінар Дар’я Демчук-Маригіної «Робота атестаційної комісії закладу освіти протягом року».
Також різні аспекти проведення атестації педагогічних працівників ми детально розглянули у цих статтях:
- Чергова атестація педагогів: організація та порядок проведення.
- Атестація педагогічних працівників за новим Положенням: запитання-відповіді.
- Атестація педагогів: особливості присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань.
- Діяльність та повноваження атестаційних комісій за новим Положенням.
- Атестація педпрацівників за новим Положенням: коротко про головне.
- Атестація педагогічних працівників закладів освіти: огляд нового Положення.
Звісно, як і будь-який фундаментальний документ, який нещодавно набув чинності, Положення потребує додаткових роз'яснень від автора нормативного документа та інших компетентних офіційних джерел. Адже є досить багато нетипових проблемних питань, розв'язання яких не регламентуються нормами наказу чи мають неоднозначне трактування. Слід зазначити, що з метою вдосконалення цього документа наказом МОН від 06.11.2023 №1360 створено робочу групу, якій доручено розробити проєкт змін до Положення про атестацію педагогічних працівників. Тож як тільки ми отримаємо відповідний наказ після проведення процедури реєстрації в Міністерстві юстиції України, ми обов'язково підготуємо його огляд. Слідкуйте за анонсами!
Сертифікація вчителів
Сертифікація педагогічних працівників – це процедура зовнішнього оцінювання професійних компетентностей вчителя, яка здійснюється на добровільних засадах виключно за його ініціативою. І успішне проходження сертифікації має чимало переваг! Зокрема наявність сертифіката зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням/збереженням кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.
МОН вже визначило категорії вчителів, які зможуть взяти участь у сертифікації у 2024 році (вчителі початкової школи, вчителі навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство», вчителі математики та вчителі української мови і літератури, які викладають у 5-6 класах НУШ) та затвердило дати реєстрації. Тож, якщо ви вирішили спробувати власні сили у процедурі зовнішнього оцінювання професійних компетентностей та бажаєте ефективно підготуватись до неї, радимо переглянути наші заходи:
- конференція «Підвищення кваліфікації, сертифікація та атестація педагогічних працівників» (2023 рік);
- конференція «Навчальний рік 2023-2024: організація роботи в умовах війни» (виступ директорки департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України Нелі Величко);
- конференція «Підвищення кваліфікації та професійне зростання педагогів» (виступ Лілії Талан);
- конференція «Підвищення кваліфікації та самоосвіта педагога» (виступ Лілії Талан);
- вебінар Нелі Величко «Сертифікація вперше: що потрібно знати вчителю»;
- вебінар Володимира Мініча «Сертифікація – шлях творчого вчителя»;
- вебінар Володимира Мініча «Сертифікація вчителів 2023: роль, виклики та перспективи»;
- вебінар Володимира Мініча «Сертифікація – якісна та незалежна оцінка роботи педагогічного працівника».
Крім того, наша команда підготувала декілька статей, в яких розглянули основні засади сертифікації та конкретні етапи її проведення:
- Сертифікація вчителів: що потрібно знати.
- Сертифікація вчителів української мови і літератури та математики: яким буде тестування та як до нього підготуватися.
- Сертифікація вчителів математики та української мови і літератури: процедура реєстрації.
- Сертифікaція вчителів: три кроки для сaмооцінювaння влacної педaгогічної мaйстерності.
Наша команда щиро бажає вам високих професійних досягнень! У свою чергу ми намагаємось охопити більшість напрямів роботи освітян, щоби кожен педагог мав можливість знайти ідеї для натхнення та отримати відповіді на запитання. Тож чекаємо на вас на Освітянському форумі та запрошуємо долучитись до нашої спільноти вчителів-інноваторів, які мають бажання змінювати українську освіту на краще. Разом до Перемоги!
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.