Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦

Диктанти – чудовий спосіб дізнатися, як діти сприймають текст на слух. Цей вид навчальної діяльності допоможе виявити рівень учнівських знань із граматики та пунктуації, виділити типові помилки та ліквідувати їх. 

Основною метою шкільного диктанту є формування навички «бачити орфограму» – тобто проблемного місця, яке потребує уважності та знань. Під час написання диктанту учні тренують концентрацію, вміння співвідносити почуте з теоретичними правилами, які вивчили раніше. До вашої уваги добірка текстів для диктантів із Бібліотеки «На Урок».

Тексти для диктантів

Тексти для диктантів 1 клас

Тема: Тексти для списування у 1 класі. Навчання грамоти.
Автор: Трофименко Світлана Василівна
Про матеріал: Тексти для списування можуть бути використані як для диктантів, так і для списування у 1-2 класах під час проведення певних видів контролю. Різноманітні теми текстів зацікавлять дітей.


Тема: Тексти для диктантів та списування для учнів 1-2 класів
Автор: Рисвянець Оксана Вікторівна
Про матеріал: У збірнику містяться тексти для диктантів та списування, у яких поєднано народознавчий і мовний аспекти. Збірник відповідає новій програмі з навчання грамоти. Учитель може використовувати його для роботи на уроці під час вивчення теми, і також для контролю засвоєння навчального матеріалу з граматики та правопису.


Тема: Тексти для списування 1 клас
Автор: Трофименко Світлана Василівна
Про матеріал: Тексти для списування можуть стати в нагоді вчителю під час контролю навичок письма. Також можна використовувати дані тексти для диктантів. Деякі тексти пізнавального характеру, а деякі – на повторення письма слів з великої букви.


Тема: Тексти для диктантів і списування
Автор: Присяжна Людмила Михайлівна
Про матеріал: Протягом перших років навчання школярі вправляються в різних видах письма, кожен з яких має певне значення для формування навичок повноцінної писемної мови, відповідає завданням навчання, закріплення і перевірки відповідних знань і вмінь.


Тема: Тексти для списування та диктантів 1-2 клас на тему «Тварини»
Автор: Юзвяк Леся Іванівна
Про матеріал: Списування і диктант є основними формами перевірки орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів. Підібрані тексти допоможуть закріпити і перевірити відповідні знання та навички.Тексти несуть також пізнавальні знання про тварин.


Тексти для диктантів 2 клас

Тема: Тексти для списування та диктантів, 2 клас
Автор: Трофименко Світлана Василівна
Про матеріал: Матеріал містить тексти для контрольних робіт (списування та диктанти) для 2 класу.


Тема: Тексти для диктантів та списування «З Україною в серці»
Автор: Ставицька Світлана Іванівна
Про матеріал: 2 клас. Українська мова. Тексти для диктантів та списування «З Україною в серці». Усі тексти несуть інформацію про українські народні та державні символи, природні багатства, корисні копалини та красу української мови.


Тема: Тексти для списування 2 клас.
Автор: Кравченко Ірина Сергіївна
Про матеріал: Тексти для списування – це можливість потренуватися у списуванні та стати більш уважним та грамотним.Тексти для списування можуть стати в нагоді вчителю під час контролю навичок письма. Також можна використовувати дані тексти для диктантів.


Тема: Тексти для диктантів та списування 2 клас
Автор: Чмуневич Ольга Василівна
Про матеріал: Слуховий диктант із зоровим самоконтролем відповідає принципу взаємодії аналізаторів, що приймають участь в процесі письма. Пропонується для роботи з дітьми, що мають порушення мови і письма, загальне недорозвинення мови.


Тема: Цикл «Диктанти з української мови для 2-4 класів»
Автор: Неїлко Ганна Володимирівна
Про матеріал: Цей збірник диктантів з української мови призначений для вивчення і повторення основних правил української орфографії та пунктуації на матеріалі художніх, науково-популярних текстів. У ньому використано уривки з творів О. Гончара, Л. Костенко, О. Олеся, М. Трублаїні, М. Слабошпицького, Є. Гуцала, В. Скуратівського та інших авторів. Майже всі прозові тексти згідно з методичною доцільністю адаптовано: скорочено окремі речення, спрощено складні синтаксичні конструкції. Обсяг текстів відповідає вимогам шкільної програми. У збірнику наведено різні види диктантів. Рекомендовано вчителям початкових класів.


Тема: Диктанти, тексти для списування та читання екологічного змісту
Автор: Бабич Людмила Степанівна
Про матеріал: Екологічна грамотність і здоровий спосіб життя є однію з ключових компетентностей, які становлять основу компетентнісного підходу НУШ. Саме для того, щоб школярі усвідомили власну відповідальність за навколишній світ, вкрай необхідно проводити виховну роботу з екологічної безпеки. Для того, щоб школярі краще розуміли головні екологічні проблеми сучасності, підготувала добірку текстів для читання, списування, диктантів. Ці матеріали допоможуть провести цікаві бесіди, які неодмінно сприятимуть поліпшенню екологічної ситуації в Україні.


Тексти для диктантів 3 клас

Тема: Тексти для диктантів та списування 3 клас
Автор: Трофименко Світлана Василівна
Про матеріал: Матеріал містить тексти для диктантів та списування (3 клас, ІІ семестр). Добірка цікавих та пізнавальних текстів стане в нагоді для вчителів під час проведення контрольних робіт.


Тема: Тексти для диктантів та списування «З Україною в серці»
Автор: Ставицька Світлана Іванівна
Про матеріал: Тексти для диктантів та списування «З Україною в серці». Усі тексти несуть інформацію про українські народні та державні символи, природні багатства, корисні копалини та красу української мови.


Тема: Збірка диктантів на орнітологічну тематику
Автор: Шмат Юлия Володимирівна
Про матеріал: Збірка вміщує близько 50 текстів. Жанр творів – від легенд і оповідань до науково-популярних статей. Збірка покликана познайомити учнів з цікавим світом птахів. Тут можна знайти тексти не лише про вітчизняних пернатих, а й про досить незвичайних іноземних. Тексти можуть використовуватися не лише як тренувальні диктанти, а і як матеріал для списування, переказів, розподільних, вибіркових та інших видів диктантів.


Тема: Контрольні диктанти для учнів початкової школи на тему: «Життя та творчість Василя Сухомлинського».
Автор: Шлапак Лідія Ярославівна
Про матеріал: Диктант – один із основних видів перевірних робіт з української мови у початковій школі. 28 вересня вшановуємо 100-річчя з дня народження талановитого педагога Василя Сухомлинського. Тексти диктантів будуть актуальними для написання в 2-4 класах.


Тема: Тексти для написання профілактичних диктантів з української мови.
Автор: Бруй Юлія Петрівна
Про матеріал: Сьогодні неймовірно актуальними є дві проблеми: здоров'я нашої планети і здоров'я людей, що живуть на ній. Здоров'я школярів – це головне завдання здоров'язберігаючої компетентності у школі. Використовуючи на уроках профілактичні тексти, вчитель мотивує учнів на ведення здорового способу життя.


Тема: Словникові диктанти для 1-4 класів
Автор: Неліна Лідія Володимирівна
Про матеріал: Диктант – це прийом організації навчальної діяльності на уроці, у процесі якої учні відтворюють письмово сприйняті ними на слух або зором слова, речення, текст. Спостереження свідчать, що роль диктантів при вивчені української мови дуже важлива. Ефективність його досягається тим, що учень мовчки вимовляє звуки, вчиться співвідносити звуки і букви і відчувати звук як фонему. Диктант вимагає посиленої уваги, яка визначає швидкість і точність утворення навичок грамотного письма. Це і дає підставу рекомендувати диктант як один із основних видів роботи при навчанні правопису.


Тексти для диктантів 4 клас

Тема: Дидактичні завдання для молодших школярів з української мови та читання «Скарбниця народної мудрості»
Автор: Баліоз Наталя Геннадіївна
Про матеріал: Пропоновані матеріали складено на основі усної народної творчості. Вони містять дидактичні завдання з української мови, тести за змістом народних казок, тексти диктантів швидкої дії до різних частин мови, тексти диктантів безперервної дії з народознавства. Рекомендовано для учнів 1-4 класів.


Тема: Збірник диктантів для учнів початкових класів
Автор: Забеділіна Людмила Василівна
Про матеріал: Збірник диктантів для учнів початкових класів. У текстах використані дані енциклопедичних досліджень, наукові факти, статті сучасної періодики.


Тема: Диктанти питань профілактики дитячого травматизму та шкідливих звичок 3-4 клас.
Автор: Владишевська Світлана Віталіївна
Про матеріал: Диктанти на основі матеріалів програми предмету Основи здоров'я. Щоб ще в ранньому шкільному віці допомогти учневі у складних ситуаціях, пропонуємо матеріали цього збірника. Школяр дізнається, що треба знати й робити, аби вирости здоровим і сильним, отримає поради з організації праці і відпочинку, дізнається, як загартувати свій організм, уникнути шкідливих звичок. Інформація представлена у вигляді диктантів для учнів 3-4 класів. 


Тема: Тексти для диктантів та списування 4 клас
Автор: Трофименко Світлана Василівна
Про матеріал: Тексти для диктантів і матеріал для контрольних робіт (диктанти, списування, переказ) у 4 класі. Тексти пізнавальні, містять цікаву інформацію. Учні повторять написання слів із великої букви, з апострофом, написання числівників, прислівників.


Тема: Тексти для диктантів та списування «З Україною в серці»
Автор: Ставицька Світлана Іванівна
Про матеріал: 4 клас. Українська мова. Тексти для диктантів та списування «З Україною в серці». Усі тексти несуть інформацію про українські народні та державні символи, природні багатства, корисні копалини та красу української мови.


Тексти для диктантів 5 клас

Тема: Цикл диктантів про збереження здоров'я
Автор: Мостіпан Вікторія
Про матеріал: Диктанти для учнів на тему збереження здоров'я. Пропонована добірка матеріалів дає можливість вчителю обирати тексти відповідно до поставленої мети, вікових особливостей учнів, потреби в наданні певної інформації тощо. Використання текстів здоров’язберігаючої тематики дає можливість поєднувати роботу над формуванням орфографічних і граматичних умінь та навичок із виховною роботою.


Тексти для диктантів 7 клас

Тема: Збірник диктантів з української мови
Автор: Наконечна Лариса
Про матеріал: Цей матеріал пропонується вчителям української мови, які навчають учнів 7 класу. Тексти диктантів дібрано для використання при вивченні теми «Дієслово».


Тема: Тексти для диктантів, переказів аудіювання для учнів 7 класу
Автор: Морозова Валентина Анатоліївна
Про матеріал: На основі текстів творів Олександра Антоновича Захаренка пропонується ряд вправ і завдань для учнів 7 класу. Всі завдання спрямовані на зацікавлення вивчення шкільного матеріалу та розвитку в дитині загальнолюдських цінностей.


Тексти для диктантів 8-9 клас

Тема: Диктанти для 9 класів. Підготовка до ДПА
Автор: Фарбатюк Олена Валеріївна
Про матеріал: Державна підсумкова атестація з української мови є обов’язковою і проводиться у письмовій формі. Ефективною формою проведення державної підсумкової атестації з української мови в 9 класі є диктант, текст якого обирають чи укладають учителі та затверджує керівник закладу освіти. При цьому на розсуд педагогів можуть обиратися декілька варіантів.


Тема: Тексти диктантів, створені на основі матеріалу повісті-есе С.П. Реп’яха «Тарасові сліди»
Автор: Шматок Зінаїда Василівна
Про матеріал: Диктанти можна використовувати не лише для перевірки орфографічної та пунктуаційної вправності учнів, а й для роботи з текстом на розсуд учителя.


Тема: Матеріали до уроків «Диктанти краєзнавчого змісту»
Автор: Малишко Валентина Григорівна
Про матеріал: Матеріали краєзнавчого змісту можна використати на уроках української мови в 9 класі для підготовки до ДПА чи як дидактичний матеріал. Тексти диктантів містять матеріали про село Глодоси на Кіровоградщині, яке відоме своїми скарбами не тільки в Україні. Це батьківщина Тереня Масенка, Поліни Страшнової, Юрія Дмитренка-Думича, Фотія Мелешка.


Тексти диктантів для 10-11 класу

Тема: Збірник диктантів з української мови. 5-11 класи.
Автор: Забіяка Віра Анатоліївна
Про матеріал: Посібник укладено згідно з вимогами чинної навчальної програми для загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених Міністерством освіти і науки України. Видання призначено для навчальних, тренувальних та контрольних робіт. Збірник містить 40 диктантів, які мають різні рівні складності. Тексти диктантів різних функціональних стилів, переважно публіцистичного, наукового та художнього. Вони призначені для оцінювання правописних умінь учнів (орфографічних та пунктуаційних), сприяють формуванню здорового способу життя, розвитку комунікативних, соціальних, здоров'язбережувальних компетентностей. Для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, учителів, викладачів, абітурієнтів, батьків.


Тема: Збірник диктантів «Безпека життєдіяльності людини» для учнів 2-11 класів
Автор: Білецька Людмила Дем'янівна
Про матеріал: У пропонованому посібнику містяться тексти диктантів для учнів 2-11 класів загальноосвітніх шкіл щодо попередження гострих інфекційних захворювань серед дітей та техніки безпеки учнів. Зразки диктантів розподілені за двома розділами: людина та її здоров’я, а також безпека життєдіяльності. Це дасть змогу вчителеві швидко зорієнтуватися щодо обраної теми. Враховуючи психологічні особливості учнів 2-11 класів, на уроці слід використовувати вправи (диктанти) попереджувального характеру, з метою запобіганню нещасних випадків. Важко передбачити всі життєві ситуації, у яких може опинитися дитина, неможливо докладно охарактеризувати всі норми поведінки у надзвичайних ситуаціях. Пропонований посібник створено з метою полегшення підготовки вчителя-предметника до уроків, класного керівника до виховних годин у межах місячника «Безпека життєдіяльності людини».

Більше текстів для диктантів ви знайдете за посиланням. Маєте власні цікаві напраціювання? Неодмінно поділіться ними з колегами! Додавайте матеріали до Бібліотеки «На Урок»!

Читайте також:

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter